Get Adobe Flash player

Tervetuloa Keski-Suomen Argillandereiden sukuseuran sivuille!

Argillanderit

Korpraali Israel Israelinpoika Argillander (n. 1713-1779) on tämän sukuseuran lähtöhenkilö. Hän asui elämänsä loppuvuodet Pihtiputaalla ja siellä hänen jälkeläisensä perustivat sukuseuran yli 30 vuotta sitten.

Sivuilta löydät seuran perustietojen ja historian lisäksi paljon muutakin mielenkiintoista sisältöä. Osa on avointa kaikille. Mutta jäsenenä voit esimerkiksi tutustua Sukuside-lehden numeroihin, ladata käyttöösi sukuvaakunan ja logon sekä saada suvusta tietoja esivanhempien sukutauluista, joita lisätään koko ajan. Liity seuran jäseneksi Jäsenille-valinnan alta, niin näet nekin. Käy läpi myös vasemman reunan valikko. Huomaa Muuta mukavaa! 

Vieraskirja on avoin kaikille ajatustenvaihtoon ja kysymysten esittämiselle. Sukuseuralla on myös Facebookissa ryhmä Keski-Suomen Argillanderit ry.

 

Israelimme isä kuoli Suuressa Pohjan sodassa

Napuen taistelusta 300 vuotta

Napuemuistomp2

Napuen taistelun muistomerkki Isossakyrössä 

Muistopäiviä on monenlaisia. Kesällä 2013 sukujuhlassa muistelimme suvun kantaisän korpraali Israel Argillanderin syntymää 300 vuotta sitten. Hänen lapsuutensa alkoi kuitenkin sotaorpona. Noin yksivuotiaana hän menetti isänsä suuressa Pohjan sodassa, Napuen taistelussa 19.2.1714.

"Meidän Israelimme" isä (nimeltään Israel Israelinpoika hänkin!) oli Ruotsin armeijan sotilas, kuten poikansakin. Tämä vanhempi Israel oli furiiri eli majoittaja, silloisessa arvoasteikossa korpraalia korkeampi sotilasarvo. (Jäljempänä lisää tekstiä...)

Click Lue lisää... you will see some of the text also in English.

 

Pohjanmaalla Isossakyrössä vietetään Napuen taistelun 300-vuotismuistoa koko vuoden. Valtakunnallinen muistopäivä oli 16.2.2014.

9. elokuuta 2014 historiaharrastajat ja vapaaehtoiset järjestävät suuren Napuen taistelun näytöksen. 8-10.8.2014 on Isonkyrön 1700-luvun markkinat. Silloin pääsee tanssimaan 1700-tyyliin, eläytymään isonvihan aikoihin teatterissa tai kuuntelemaan Kaari Utrion esitelmää "Naiset ja lapset historiamme sodissa". Ohjelmaa on perheen pienimmillekin.

Melkoinen tapahtumaviikonloppu -tilaisuus tutustua esivanhempien elämään 1700-luvulla.

Lue lisää linkeistä...

http://www.1700-lmarkkinat.net/fi/napue-2014.html

http://yle.fi/uutiset/napuen_muistovuosi_ennallistaa_taistelun_kulun/7041523

Our forefather died 300 years ago in the Battle of Storkyro in Napue, Isokyrö in West Finland

There are many kind of anniversaries. The 235th anniversary of the death of our forefather Corporal Israel Argillander is
February 12, 2014. He died of fever in Pihtipudas. Last summer (2013) at the family reunion we remembered his birth 300 years ago. He was only about one year old when his father died at the Battle of Styrkyro on February 19, 1714.
In Finnish the battle is named after the village of Napue. The war was called the Great Northern War between Sweden and Russia. The time after this was called the Greater Wrath. Russia occupied Finland for a few years. Thousands fled to Sweden, hid in forests or were taken as slaves to Russia.

18th Century Market Fair - "Life in War and Peace"

On August 8-10, 2014 in Isokyrö, the weekend is full of 1800th century events. Some 150 artisans gather to sell their products on the
market fair. The historical troops will reconstruct the Battle of Storkyro. The soldiers´ camp is situated by the river Kyrö. There will also be exhibitions, concerts, historical tours, old working methods, a chance to dance the way they did 300 years ago and a lot more. A good opportunity to get an idea of what our ancestor's life was like back then. Read more in these links:

 http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Northern_War

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Storkyro

http://en.wikipedia.org/wiki/Greater_Wrath

 Pirkkoliisa Närhi